Odleżyn mogą doprowadzić do śmierci. Problem jest bagatelizowany. Szacuje się, że nawet 80% wszystkich odleżyn powstałych w szpitalu spowodowane jest niewłaścią opieką sprawowaną przez personel medycznynad leżącym pacjentem . 

Odleżyna – inaczej martwica tkanki. Może przejść w owrzodzenie skóry. Odleżyny dotyczą tkanki podskórnej, mięśni a nawet kości. Odleżyny mogą powstawać również w obrębie błony śluzowej. Za doprowadzenie do odleżyn w szpitalu można uzyskać odszkodowanie.

Przyczyną odleżyn najczęściej jest czasowe unieruchomienie pacjenta. Dochodzi wtedy do długotrwałego ucisku wywieranego na ciało chorego. W wyniku tego może dojść do odcięcia dopływu krwi we wrażliwych częściach ciała i w konsekwencji tkanka ulega martwicy. Szczególnie wrażliwe miejsca to: pośladki, biodra i pięty.

Odleżyny są uleczalne pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. Ze względu na wystąpienie martwicy tkanek odleżyny mogą być śmiertelne, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby do nich nie dopuścić.

W większym stopniu na odleżyny narażone są osoby otyłe, i z cukrzycą typu drugiego.

Zapobieganie

W celu zapobieżenia odleżynom należy pamiętać o kilku zasadach:

  • zmieniać położenia ciała chorego nie rzadziej niż co 2 godziny;
  • stosować specjalistyczne sprzęt, między innymi materace przeciwodleżynowe czy krążki przeciwodleżynowe;
  • w miarę możliwości należy zapewnić choremu trochę ruchu;
  • utrzymywać higienę całego ciała;
  • oklepywać regularnie miejsca zagrożone odleżynami;
  • pościel i bielizna dla chorego powinny być z przewiewnych naturalnych i delikatnych materiałów;
  • zastosować odpowiednią dietę oraz dbać o nawodnienie (2l płynów dziennie).

Możliwość uzyskania odszkodowania bądź zadośćuczynienia

Najczęściej do odleżyn dochodzi w wyniku zaniedbań w pielęgnacji. Może to być stosowanie niewłaściwych środków higienicznych, bądź zaniechania w wykonywaniu zabiegów zapobiegających odleżynom. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w szpitalu, to pacjentowi należy się odszkodowanie bądź zadośćuczynienie. W celu uzyskanie informacji dotyczącej możliwości współpracy w tym zakresie, prosimy o kontakt.

Zadzwoń 22 125 50 10